- séma objektumok definíciója
- séma objektumok számára allokált és felhasznált területek
- oszlopok alapértelmezett értékei
- integritás kényszerekről információk
- az adatbázis felhasználóinak nevei
- az egyes felhasználókhoz tartozó jogok és szerepek
- naplózási információk
- egyéb általános adatbázis információk
A SYSTEM tablespaceben tároljuk, ami mindig online, ezért ezek az információk mindig elérhetőek. Szerkezetileg kétféle objektumot tartalmaz:
1. Alap táblák (Base tables): az adatbázisról tartalmaznak információkat. Csak az Oracle adatbázis írhatja és olvashatja őket. Az adatokat titkosított formában tárolják.
2. Felhasználói nézetek (User-Accessible Views): nézetek, melyek összegzik és a felhasználók számára emészthető formában megjelenítik az Alap táblákban tárolt információkat. A legtöbb felhasználó ezekhez a nézetekhez férhet hozzá.
Minden Base table és User-Accessible View a SYS felhasználó sémájában van, így egyetlen felhasználó sem módosíthatja őket, mivel az súlyos veszélyeket jelentene az adatintegritásra. Éppen ezért célszerű nagy biztonságban tartani ezt a központi accountot!
Felhasználás: az adatszótár használatának három fő területe van:
- az adatbázis lekérdez információkat felhasználókról, séma objektumokról és tárolási struktúrákról
- az adatbázis módosítja az adatszótárt minden DDL utasítás végrehajtása esetén
- bármely felhasználó lekérdezhet információkat az adatbázisról
Az adatbázis a legtöbb nézethez létrehoz Publikus Szinonimákat, hogy azok kényelmesen elérhetőek legyenek, de a SYS felhasználóval további publikus szinonimákat is létre lehet hozni manuális. Fontos, hogy a séma objektumok elnevezései lehetőleg ne keveredjenek a publikus szinonimák nevével.
Az adatszótár lehetőleg minél nagyobb részét az SGA (System Global Area) dictionary cache részében tároljuk a gyors hozzáférés érdekében. Nyilván az egész adatszótárt nehéz lenne cacheelni, ezért a least recently used (LRU) algoritmus alapján a legrégebben használt adatokat dobjuk ki először.
Más Oracle adatbázis termékek is hivatkozhatnak, illetve létrehozhatnak objektumokat maguknak az adatszótárban. Célszerű az alkalmazásfejlesztőknek a hivatkozásoknál a publikus szinonimákat használni, mivel azok a legtöbb verzióban azonosak.
Az adatszótár nézetei általában három különböző prefixszel vannak ellátva, melyek jelentése:
- USER: felhasználói nézet - a felhasználó sémájában lévő nézet: főként az adott felhasználóhoz tartozó információkat tartalmazzák. Így például a
SELECT object_name, object_type FROM USER_OBJECTS;
lekérdezés a sémánkban lévő objektumokat adja vissza. - ALL: kiterjesztett felhasználói nézet - a felhasználó által hozzáférhető nézet: az adott felhasználó által elérhető „információkat” tartalmazzák. Így például a
SELECT owner, object_name, object_type FROM ALL_OBJECTS;
lekérdezés az általunk hozzáférhető objektumát adja vissza. - DBA: adatbázis adminisztrátori nézet – minden felhasználó sémájában megtalálható nézet: globális információkat tartalmaznak az adatbázisról. Így például a
SELECT owner, object_name, object_type FROM SYS.DBA_OBJECTS;
az adatbázis összes objektumat adja vissza.
Az „O7_DICTIONARY_ACCESSIBILITY is false” beállítással a felhasználóknak megtilthatjuk a SYS sémán belüli objektumokhoz való hozzáférésüket.
Dinamikus Teljesítmény táblák (Dynamic Performance Tables): virtuális táblák halmaza, melyek az adatbázis tevékenységeket rögzítik. Nem valós táblák, de az adminisztrátor létrehozhat rájuk nézeteket a felhasználók számára. Ezeket a nézeteket fix nézeteknek hívjak, mivel az adminisztrátor nem tudja módosítani vagy törölni őket.
A SYS felhasználóhoz tartoznak, s V_$ karakterekkel kezdődik a nevük. Ezekre a táblákra hozhatunk létre nézetek, majd a nézetekre publikus szinonimákat, melyek neve V$ karakterekkel kezdődik. Pl. V$DATAFILE tartalmaz információkat az adatbázis adatfájljairól, míg V$FIXED_TABLE magukról a dinamikus teljesítmény táblákról.
Kapcsolódó Link
Oracle® Database Concepts – The Data Dictionary
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése